Setkání CSPUG
Setkání sdružení CSPUG se budou konat pravidelně každé předposlední úterý v měsíci od 19:00, v posluchárně S4 v budově MFF na Malostranském náměstí 25 (mapa).
Pravidelná setkání jsou volně přístupná, bez vstupného. Prosíme vás ale o registraci tak abychom měli přehled o očekávané účasti (a kvůli objednávce pizzy). Registrační formulář je uveden u každého setkání.
19.4.2011
- Replikace a její stav v PostgreSQL (Tomáš Vondra) PDF
- Jen málo aplikací se dnes obejde bez využití databáze, přičemž nároky na její výkon a spolehlivost neustále rostou. Podívejme se jaké varianty replikace obecně existují, k čemu lze kterou z nich použít, jaké mají výhody a nevýhody. Poté se zběžně podíváme na aktuální implementaci replikace v PostgreSQL, připravovaná vylepšení v 9.1, plány do budoucna a stručné srovnání s replikací v dalších databázích (MySQL, Oracle).
- Záludnosti PostgreSQL (Jakub Ouhrabka) PDF
- Databáze PostgreSQL je robustní a stabilní řešení, které poskytuje plno pokročilých vlastností. Tak jako každá technologie, ani PostgreSQL není 100% dokonalý. Přednáška vás provede sadou tipů na co si dát při použití PostgreSQL pozor. Zkušenosti byly nashromážděny během 10 let intenzivního firemního nasazení PostgreSQL.
24.5.2011
- GridSQL a pgpool-II (Vratislav Beneš) PDF
- Nejdříve nám řečník (kterého si možná pamatujete z letošního P2D2) řekne něco o praktickém nasazení PostgreSQL v prostředí DWH, se zaměřením na nástroje GridSQL a pgpool-II.
- Řešení problémů s výkonem v PL/pgSQL (Pavel Stěhule) PDF
- Poté nám Pavel řekne jak se v praxi vypořádat s některými nástrahami jazyka PL/pgSQL. Vývoj uložených procedur v jazyku PL/pgSQL je směšně jednoduchý. Jsou tu ovšem také jistá temná úskalí, které je dobré znát a kterým je nutné se vyhnout - pokud ma být kód v PL/pgSQL rychlý a nenáročný na zdroje. Prezentace bude obsahovat popis interních mechanismů v PL/pgSQL a výčet několika typických programátorských prohřešků majicích zásadní vliv na výkon aplikace.
Stejně jako na prvním setkání, i tentokrát bude přichystána tradiční programátorská svačinka (aka pizza). Vzhledem k tomu že máme přiměřenou představu o účasti, registraci neplánujeme.
Stejně jako minule se setkání koná v budově MFF UK na Malostranském náměstí, v posluchárně S4.
21.6.2011
- Čtení explain planu (Tomáš Vondra) PDF
- Chcete porozumět jak PostgreSQL vyhodnocuje váš SQL dotaz? Jestli použije či nepoužije indexy? Jak zjistit jestli je v dotazu nějaký problém apod.? V tom případě je schopnost interpretace exekučního plánu naprostou nutností. V přednášce bude vysvětleno co to je exekuční plán, jaké jsou jeho základní elementy (způsoby čtení tabulek, joinování, ...) jak ho v PostgreSQL získat a v čem jsou nejčastěji problémy.
- Synchronní replikace (Jakub Ouhrabka) PDF
- V PostgreSQL 9.0 byla konečně uvedena oficiální zabudovaná asynchronní replikace, a připravovaná verze 9.1 na tomto základě dále staví a poskytuje synchronní replikaci. Podívejme se možnosti které vám tato nová vlastnost poskytujeme a jak ji využít, ale také jaká má omezení a nástrahy.
Stejně jako minule se setkání koná v budově MFF UK na Malostranském náměstí, v posluchárně S4. I tentokrát bude přichystána tradiční programátorská svačinka.
Obecný seznam témat
Následující seznam témat rozhodně není vyčerpávající a neodpovídá 1:1 přednáškám, tj. jedna přednáška může pokrýt více témat a naopak jedno téma může být rozděleno na více přednášek. Máte-li nápad na zajímavé téma, nebo chcete-li přednést příspěvek na zajímavé téma, dejte nám vědět.
- škálování (srovnání různých řešení/nástrojů, pgbouncer, pgpool, ...)
- co v PostgreSQL nedělat (praktická pravidla čemu se vyhnout, zbytečné chyby)
- stromové struktury (ltree, ...)
- čtení execution planu, optimalizace dotazů
- architektura Pg (procesy, zpracování dotazu, paměť, ...)
- prostředí pro běh (OS, HW, filesystem, virtualizace ...)
- ORM (proč ano i ne, varianty)
- JDBC špeky (problémy při použití JDBC driverů)
- replikace (teorie, implementace v Pg)
- per-column collations, český fulltext
- monitoring (nástroje, ...)
- vývojový cyklus (commitfesty, testing night, ...)
- použití PostgreSQL pro DWH
- PostgreSQL + Ruby
- transakční fronty
- extensions - jak fungují, k čemu jsou
- přehled contrib modulů, projekty na pgfoundry
- zajímavosti SQL (window funkce, CTE, WCTE)
- PostGis
- NoSQL databáze, hierarchické databáze, jiné relační databáze